Kiélezett csata várható a bajnoki címekért a megyei fociban

Majd egy hónapja pihenőn vannak a megyei labdarúgó-bajnokságokban szereplő csapatok, a szünidőben alkalom nyílik rá, néhány statisztikai adatot osztunk meg olvasóinkkal, amelyeket a Bihar Megyei Labdarúgó-egyesület (BMLE) munkatársai hoztak nyilvánosságra.

Pár nappal ezelőtt, Valer Vancea elnök elégedetten értékelte a megyei első és másodosztályú focibajnokság őszi idényét, amelyben nem volt példa komolyabb szabálysértésekre.

A BMLE elnöke sajnálatát fejezte ki, hogy a negyedik ligaként ismert első osztályban 14 csapat folytatja a küzdelmet, miután két váradi gárda, a Bihar FC II és a Partium FC, alig pár fordulóval a bajnokság megkezdése után „bedobta a törölközőt”. „Évek óta nem volt rá példa, hogy egyszerre két csapat lépjen vissza a megyei első osztályból. Mivel nincs rá lehetőségünk, hogy átszervezzük a programot (a szabályok nem teszik lehetővé a módosítást), ezért a tavaszi idény minden fordulójában két csapat lesz szabadnapos” – közölte Valer Vancea, aki örömmel nyugtázta, hogy a felső házban szoros csata várható a bajnoki cin megszerzéséért.

Dioszegi bajnokok 2

A diószegi focicsapat nemcsak éllovas, de több más rangsorban is élen áll a megyei első osztályban

Szoros küzdelem

Meglepetésre, a rangsor élén az újonc Bihardiószegi SK áll, amelynek három pont az előnye a Harangmezői FC és a Biharszentandrási Crişul együttesével szemben. A Belényesi Bihorul, a Mihályfalvi Unirea vagy a Nagyváradi Egyetemi FC (a harangmezőiek mellett egyedüliként tudta legyőzni az őszi bajnok diószegieket!) szintén komoly játékerőt képviselnek, így könnyen meglepetést okozhatnak a tavaszi idény során. „Kiélezett visszavágók elé nézünk, és bízom benne, hogy bármelyik csapat lesz majd a bajnok, sikerrel veszi a harmadosztályba jutásért sorra kerülő osztályozót is. Az utóbbi évtized során kétszer fordult csak elő, hogy a bihari bajnokcsapat nem jutott fel a harmadosztályba, s remélem, a jó sorozat 2016-ban sem szakad meg” – véli a BMLE elnöke, aki azonban belátta, a jelenleg versenyben álló gárdák közül egyiknek sincs meg a teljes háttere a harmadik ligában való szerepléshez.

A megyei ifjúsági bajnokságban szintén komoly csata várható az első helyért. A címvédő Belényesi Bihorul hárompontos előnnyel várja a folytatást a Nagyváradi Egyetemi FC előtt. A Fekete-körös partiak abban bíznak, jövő nyáron ismét döntőt játszhatnak majd az U19-es országos bajnokságban.

A megyei másodosztály küzdelmét elemezve, az elnök elégedetten nyugtázta, bevállt a két csoportos rendszer, hiszen igy a csapatok több meccset játszanak, s a költségek nem növekedtek számottevően. “Az első csoprotban három gárda, a Bihari Földvár, a Hegyközpáyi KSK és a Fugyivásárhelyi SK állt harcban az első hely megszerzéséért, a második csoportban a Mácsapusztai Unirea és az újonc Gurányi Bihorul csatáznak a bajnoki címért. Örömteli, hogy a 32 induló közül egyetlen olyan gárda volt csak, amely nem fejezte be az őszi idényt.

Jól szerepelt ősszel a mihályfalvi felnőtt és ifjúsági együttes

Számadatok, érdekességek

A hosszú téli estékre néhány statisztikai adattal, érdekeltséggel szolgálunk olvasóinknak, amelyeket Valer Vancea elnök mellett Gheorghe Rusu, a megyei másodosztályért felelő sportvezető osztott meg a sajtó képviselőivel.

A negyedik liga ősszel lejátszott felnőtt 91 találkozóján 419 gól esett, ez meccsenkénti 4,6-os gólátlagot eredményezett. A legjobb csatársorral az éllovas diószegiek rendelkeznek (Víg Zoltán edző csapata 54 alkalommal volt eredményes a 13 meccsén), ők adják a góllövő lista vezetőjét is, a 16 gólig jutó Emil Popát. A rangsor második helyén a Mihályfalvi Unirea csatára, Alex Gego áll 15 találattal, harmadik a harangmezői FC gólfelelőse, Andrei Agiurgioaiei 13 góllal. A legkevesebb gólt az élesdiek rúgták, mindössze tízszer voltak eredményesek az őszi idényben, a legtöbb gól a Keményfoki Victoria hálóját terhelte (77 alkalommal találtak be az ellenfelek), ezzel szemben a harangemzői és a belényesi csapat hálója alig 12 alkalommal zörrent meg a 13 őszi meccs során.

Valer Vanceának meg kell találnia Cornel Pantea utódját

Gólfelelősök

Az ötödik liga első csoportjában 120 meccset játszottak az ősz folyamán, összesen 575 gól született, ez 4,79-es gólátlagot eredményez találkozónként. A legeredményesebb a Bihari Földvár csapata volt (69 gól), a legkevesebb találatot a tatarosi Săgeata érte el (19). A védelmek közül a hegyközpályiaké jeleskedett (15 meccsen 11 gólt kapott), ezzel szemben a sonkolyosiak „vára” 66 alkalommal „adta meg” magát. Az első csoprotban a mezőtelegdi Gyuró Teolfil áll az élen 23 találattal, megelőzve a hegyközpályi Dumitru Lelét 22) és a Hegyözszentmiklósi Toldy FC játékosát, Keresztúri Ádámot (17). Érdekesség, hogy Lele hétszer volt eredményes a sonkolyosiak elleni, 13–1-re végződött meccsen, ez lett az odavágók legnagyobb különbségű eredménye. További érdekesség, hogy miközben a Bihorul Sportiskolánál 17 gólszerzőt jegyeztek fel, addig például a barátkai csapatból csupán heten voltak eredményesek.

A második csoportban 114 találkozón 442 gólt jegyeztek, ez 4,21-es gólátlagot eredményezett. Itt is az éllovas, a Mácsapusztai Unirea rendelkezik a legjobb csatársorral (63 gól), míg riválisa, a rangsorban második gurányi együttes a legjobb védelemmel (13 kapott gól) büszkélkedhet. A legkevesebb gólt a Bihardobrosdi Vulturul tagjai lőtték, szám szerint 11-et, míg a legtöbbet az Illyei Voinţa játékosai kapták, szám szerint 62-őt.

Ami az éllovas Unireát illeti, eme gárdából 13 labdarúgó volt eredményes, míg a feketebátori és a dobrosdi csapatból alig öt játékos volt eredményes. A legnagyobb arányú győzelmet a Biharrósai Unirea érte e (12–2) az illyeiek ellen. A gólvágók rangsorában Dorin Diniş (Buntesdi Zorile) áll az élen 14 találattal, megelőzve a 13 gólos Ovidiu Varodit (Mácsapuszta) és a 12 találatal rendelkező Andrei Bulcăut (Vaskohi Biharea) és Adrian Blagát (Gurányi Padişul).