Nagyvárad, Kapucinus utca (ma Traian Moşoiu) 10. sz. (0359)467-222 reggeliujsag@gmail.com rss twitter Facebook Follow us:

Festum Varadinum: Erős nyitás

Több mint 150 program, köztük egyházi alkalmak, klasszikus és könnyűzenei koncertek, kiállítások, színházi előadások, tudományos ülésszakok és ifjúsági események várják idén az érdeklődőket a május 7–21. között, 26. alkalommal megszervezett Festum Varadinumon.

Szikora-Robert

Május ötödikén könnyűzenei előrendezvényekkel nyit a 26. Festum Varadinum: 20 órától három kávéházban is koncertekre várják a rajongókat. A Gekko Pub rendezvénytermében az AK26 zenekar, a Moszkva Kávéházban az Elefánt zenekar lép fel, a Bodega Kávéházban pedig ingyenes Aurevoir-koncertet szerveznek. A Gekko Pub és a Moszkva Kávéház eseményeire jegyek elővételben, illetve a helyszínen kaphatók.

Május hatodikán tíz órától kezdődik a VI. Európai Fotográfiai Fesztivál, amelynek idén a Nagyváradi Vármúzeum ad otthont. Az Euro Foto Art Egyesület szervezésében megrendezendő eseménysorozat programjában fényképészeti kiállítások és workshopok is helyet kaptak.

Szintén május 6-án, 12 órától a Körösvidéki Múzeumban nyitják meg a Puskás Ferenc-emlékkiállítást, amelyet 14 órától a Varadinum kupa labdarúgó gála követ. 18 órától rendhagyó Törzsasztal Könyvdélutánra kerül sor, amelyben a Noran Libro és a Naphegy kiadók újdonságait ismertetik a házigazdák. Az estet a Moszkva Kávéházban 20 órától megszervezendő ART – Po3tri összművészeti esemény, illetve a magyar könnyűzene egyik legfontosabb zenekara, a Kiscsillag a várban 20 órától kezdődő koncertje zárja.

Május 7-én 11 órától ünnepi istentisztelet nyitja az egyházi események sorozatát: az Unitárius Templomban szószéki szolgálatot végez Pap Gy. László, a Debreceni Unitárius Egyházközség lelkésze.

gryllus

A Vársáncban ugyanakkor változatos programok várják az érdeklődőket a Mindenki Majálisa! elnevezésű, immár hagyományos rendezvényen.  A magyar tannyelvű iskolák, illetve intézmények bemutatkozóit követően a Vársáncban felállított színpadon Magyarország legnépszerűbb zenekarai koncerteznek: 16 órától Gryllus Vilmos, 17 órától a Desperado, 18 órától pedig a Soulwave zenekar lép színpadra. Az estet a magyar könnyűzene kiemelkedő alkotói zárják: 19:30-tól a Wellhello, 21 órától pedig Szikora Róbert szuperprodukcióira kerül sor.

wellhello_mg_8961

Május 5-én, pénteken 20 órától AK26-koncert a Gekko Pub rendezvénytermében; 20: Elefánt lemezbemutató koncertje a Moszkva Kávézóban (Moscovei/Szilágyi Dezső utca 8.); 20: Aurevoir-koncert a Bodegában (Arany János utca 7.)

elefant_1

Május 6-án, szombaton 10 órától A VI. Európai Fotográfiai Fesztivál megnyitó ünnepsége a Nagyváradi Vármúzeum konferencia terme (Emanuil Gojdu tér 41.); 12: Puskás Ferenc-emlékkiállítás a Körösvidéki Múzeumban; 14: Varadinum kupa – meghívásos labdarúgó gála a diákok palotája mellett lévő műfüves pályán; 10.30–13: Európai Fotográfiai alkotói műhely a vár nyári színházának színpadán, 16: Osztrák fotóművészek kiállításának megnyitója a vár B-épülete első emeletének 10–11 termeiben; 16: Vasile Dorolţi, nagybányai fotóművész kiállításának megnyitója a Nagyváradi Vármúzeum történeti részlegén; 17: Ovi D. Pop EFIAP nagyváradi fotóművész egyéni kiállítása a vár B-épülete első emeletének 11-es termében; 18: Süli István debreceni fotóművész kiállításának megnyitója a vár B-épülete első emeletének 9-es termében; 18: Törzsasztal Könyvdélután az Illyés Gyula Könyvesboltban; 19: Borbély Johanna Eszter bécsi fotóművész egyéni stúdió-kiállításának megnyitója a Vilidár István Stúdiógalériában; 20: ART – Po3tri-kiállítás a Moszkva Kávézóban; 20: Kiscsillag-koncert a várban.

kiscsillag

Május 7-én, vasárnap 9 órától Mindenki majálisa a várban; 10–17: Nemzetközi Fotográfiai szabadtéri fotókiállítás a vár udvarán; 11: Ünnepi istentisztelet, majd Mátyás Sándor fafaragó tárlatának megnyitója, illetve szeretetvendégség a nagyváradi unitárius templomban; 12: Találkozó Kertész Edina ifjúsági íróval a vársáncban; 14: Hátrahagyottak emlékezete – rendkívüli kültéri tárlat az aradi vértanúk szeretteinek emlékére a Nagyváradi Vármúzeum udvarán; 15: Toma Andrei Moldáv Köztársaságbeli fotóművész egyéni kiállításának megnyitója a városháza toronygalériájában; 16: Roxin Ioan franciaországi fotóművész egyéni kiállításának megnyitója a Darvas–La Roche-házban; 17: Szent László emlékezete Nagyváradon – képzőművészeti kiállítás a Tibor Ernő Galériában; 17: Romániai zsidók országos kiállítás-megnyitója a neológ zsinagógában; 18: Szent László harca a kunnal. A háromszéki Kilyén falu unitárius templomának falain megjelenő 15. századi legenda-ábrázolás és annak értelmezése – előadás a vár I épületének I. emeletén; 16: koncertek a vársáncban: Gryllus Vilmos; 17: Desperado; 18: Soulwave; 19.30: Welhello; 21: Szikora Robi – R-Go; 20: Szabó Béla EFIAP Győri fotóművész egyéni kiállítása a neológ zsinagógában; 21–22: Euródigipóráma – digitális vetítés az Európai Fotográfiai Fesztivál résztvevőinek alkotásaiból a Nagyváradi Vármúzeumban.

1

Május 8-án, hétfőn 9 órától Apáról fiúra – hagyományőrző kézműves mesterek bemutatkozása a Kanonok soron; 10–11.30: Nemzetközi Fotóművészeti Kollokvium a Nagyváradi Vármúzeum konferenciatermében; 12: Victor T. Rusu szucsávai fotóművész egyéni kiállításának megnyitója a Nagyváradi Vármúzeum H termében; 15: Szent László, a lovagkirály – rajzpályázat díjkiosztó ünnepsége a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum dísztermében; 17: Intim fejlövés – filmvetítés a Lotusban; 17: Megidézett örökségünk – visszatekintő válogatás az elmúlt 25 év Debreceni Tavaszi Tárlatainak legjavából a várban; 18: Szent László, a lovagkirály – Csillagok között, fényességes csillag – előadás a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum dísztermében; 18–19.30: A Pusztai Farkasok Ordas Nemzetségének berendezett jurtája – interaktív kiállítás a vár I épületének földszintjén.

Május 9-én, kedden 10 órától Szent László örökében – iskolanap a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceumban; 12: Euro Foto Art VIII. Nemzetközi Fotóművészeti Szalon megnyitója Európa Napra a Nagyváradi Vármúzeum Tóth István technikai és fotóművészeti gyűjtemény kiállítótermeiben; 14.30: Generációk találkozása a Szacsvay Imre Általános Iskola kis tornatermében; 17: EXPO Bölöni Vilmos 75 – kiállítás-megnyitó és könyvbemutató a várban; 17: Az ember tragédiája – filmvetítés a Lotusban; 18: Virág István Sombor vajdasági fotóművész egyéni tárlatának megnyitója az Euro Foto Art Galériában; 18.30: Molnár Krisztina Rita könyvbemutatója az Illyés Gyula Könyvesboltban; 19: A romantikus zene a Varadinum Vonósnégyes  előadásában a Barátok templomában.

Május 10-én, szerdán 14 órától Hétpróbás adysok Szent László városában – Játékos tudáspróba kicsiknek és nagyoknak, selejtező az Ady Endre Elméleti Líceumban; 16: Képek dicső múltunkból – történelmi témájú verseny tárlatnyitó és díjátadó ünnepség a várban; 18: Mózes Árpád: Palást és bilincs, illetve Alekszej Tyivanyenko: Petőfi Sándor Barguzinban – könyvbemutatók az Ady Endre Emlékmúzeumban.

Május 11-én, csütörtökön 12 órától Varadinum Junior – Légy észnél! – interdiszciplináris csapatvetélkedők, fotó és rajzkiállítás, kulturális műsor a Mihai Eminescu Főgimnáziumban; 13: Mindenünk e zászló – V. Kárpát-medencei hadtörténelmi témájú gyermekrajz-pályázat díjkiosztó ünnepsége a vár J épületében; 17: A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában – filmbemutatóval egybekötött kerekasztal-beszélgetés a PKE új épületének amfiteátrumában; 17: A fekete múmia átka – filmvetítés a Lotusban; 18: A Debreceni Népi Együttes 13 almafa című műsora a Holnaposok terén; 19: Filmzenei Hangverseny a Nagyváradi Állami Filharmónia Enescu–Bartók termében; 19: ROVE Klub – beszélgetés Bihar megyei magyar vállalkozókkal a Gekko Pub rendezvény termében; 20: LED zenekar – koncert a Moszkva Kávéházban.

Május 12-én, pénteken 9 órától Nyitott kapuk – iskolanap a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnáziumban; 15: Erdélyi Történetek – Történetek Erdélyről – II. Erdélyi Történelemtudományi Doktorandusz Konferencia a PKE új épületének amfiteátrumában; 16: Szent László, a lovagkirály – Történelmi vetélkedő megnyitója a várban; 17: Városalapítási legendák – előadás az Ady Endre Líceum dísztermében; 17: Poligamy – filmvetítés a Lotusban; 18: Műemlékeink. Régi képeslapok vetítése – vetített képes előadás a vár tanácskozótermében; 18: Behance Portfolió Szemle a Bodegában; 18.30: Finding gólyabál – Bihar Megyei Középiskolások gólyabálja a Szakszervezetek Művelődési Házában; 19: Filmzenei Hangverseny a Nagyváradi Állami Filharmónia Enescu–Bartók termében; 20: Žagar-koncert a Moszkva Kávéházban.

Május 13-án, szombaton 9 órától Szent László, a lovagkirály – Történelmi vetélkedő az Ady Endre Elméleti Líceumban; 9: Károly József Irenaeus fizika- és találmányverseny – regionális szintű vetélkedő az Ady Endre Elméleti Líceumban; 9.20: Erdélyi Történetek – Történetek Erdélyről – II. Erdélyi Történelemtudományi Doktorandusz Konferencia a PKE új épületének amfiteátrumában; 16: A Magyar Szent Korona műszaki vizsgálata – vetítéssel egybekötött előadás a Mária Rádiónál; 17: Illei János: Salamon király, Lászlónak foglya (Kassa, 1767) – zenés történeti iskoladráma a vártemplomban; 18: A debreceni Alföld folyóirat estje az Illyés Gyula Könyvesboltban; 19: Mizsei Zoltán és meghívottjai – jazz koncert a Posticumban; 17 órától szabadtéri koncertek – Bémer tér: 17: Kozsó; 17.40: Hip Hop Boyz; 18.30: Kefir –V-tech; Szent László tér: 19: Magashegyi Underground; 21: Beatrice.

Május 14-én, vasárnap 11–16 között Egyházmegyei Szent László zarándoklat – ünnepi szentmise és körmenet a Római Katolikus Székesegyházban; 12.30: ünnepi körmenet a vártemplomig; 14: hangverseny a várban; 18: Misztrál-koncert – Szent László-Magyar legendák, mesehősök a várban; 19: Traviáta – GG Tánc Eger a Szigligeti Színházban; 19.30: PG Csoport Ezüstbojtár előadása a várban; 20: Margaret Island-koncert a Moszkva Kávéházban.

Május 15-én, hétfőn 10–11.30 között Szerencsés János, avagy az ördög három aranyhajszála –bábszínházi előadás az Árkádia Bábszínház nagytermében; 12–17: Szent László-út bemutatása a vár I épületének előadótermében; 17: Antigoné – filmvetítés a Lotusban; 18: Ecsetvonások – Tolnay Tibor-emlékkiállítás a Darvas–La Roche-ház Vörös termében.

Május 16-án, kedden 10 órától nyílt nap az Ady Endre Elméleti Líceumban; 18: hangverseny a Nagyváradi Állami Filharmónia Enescu–Bartók termében; 17: Vad Magyarország – filmvetítés a Lotusban; 18.30: Az üres tér dicsérete – Varga Gábor drámakötetének bemutatója az Illyés Gyula Könyvesboltban vagy a Szigligeti Stúdióban; 19: MarcoMendozza trio – élő koncert a Fő utcán; 19.30: Szeretettel – dalok és gondolatok – Szvorák Katalin és Kudlik Júlia estje a PKE dísztermében.

2

Május 17-én, szerdán 16.30 órától Szent László öröksége – előadás az Ady Endre Líceum dísztermében; 17: Nagyvárad krónikája – Kormányos László művének sajtóbemutatója az Ady Endre Emlékmúzeumban; 18: Szent László városa az én városom! –Legszebb Fénykép Nagyváradról 2017 és Nagyvárad Legjobb Amatőr Fotósa 2017 fotópályázat eredményhirdetése és kiállításmegnyitó az R&R Könyvszalonban, a sétálóutcán; 19: Dalnokok, a Nagyváradi Asszonykórus és a Csillagfény kórus előadása a PKE-n, 20: Örkény István: Macskajáték a Szigligeti Színházban; 20: Skafunderz koncert a Gekko Pubban.

Május 18-án, csütörtökön 10 órától a Körösvidéki Múzeum megnyitó ünnepsége; 10: Őrizzük Váradot… – Nagyvárad és Bihar vármegye története a kora újkorban – történelmi konferencia a polgármesteri hivatal dísztermében; 11–12: Az oroszlán foga – előadás a biharpüspöki Bocskai István közösségi házban; 12: magyarországi, romániai és moldáviai fotóművészek közös kiállítása az Euro Foto Art Galériában; 16: Köztünk élő legendák életműdíj átadása Viktor István Attila többszörös országos bajnok motorversenyzőnek a várban; 17: Túlélés vagy népszolgálat? Mikó Imre és a Securitate – filmvetítés a Lotusban; 18: RODOSZ: Kelet-Európa és benne Erdély története 1944 után – előadás a PKE új épületének amfiteátrumában; 19: Szimfonikus hangverseny a Nagyváradi Állami Filharmónia Enescu–Bartók termében; 20: Sárik Péter és Falusi Mariann – koncert a várban.

Május 19-én, pénteken 11 órától Nagyvárad és Bihar Vármegye története – az előző három év Varadinum történelem konferencia kötetek, román nyelvű kiadásainak, bemutatója a Nagyváradi Egyetem könyvtárában; 15: Egyháztörténeti konferencia az evangélikus templomban; 17: Berosált a rezesbanda – filmvetítés a Lotusban; 18: Mazipos – plakáttechnikai projekt a Visual Kontaktban; 19: W. Shakespeare: Tévedések vígjátéka – a Szigligeti Színházban; 19.45: Animo-koncert a Moszka Kávézóban; 20: Szabó Balázs Bandája – koncert a várban.

Május 20-án, szombaton 10 órától 245 éves az iskolánk – Ady Endre Elméleti Líceum; 10: Őrizd a várat – Református Egység Fesztivál a várban; 20: Boldog a föld, melynek királya nemes – szabadtéri vetítés Szent László királyról a Nagyváradi Római Katolikus Székesegyház kertjében; 20: Világosság ragyog az igazra – a váradi püspöki palota Szent László freskóinak magyarázata a Nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota dísztermében; 20: Transylvania Rock Band-koncert a Gekko Pub rendezvény termében.

Május 21-én, vasárnap 11 órától ünnepi záró istentisztelet a nagyváradi evangélikus templomban; 16.30: Páskándi Géza: Vendégség – előadás az Árkádia Bábszínházban; 18: Crocodile Rock-koncert a várban; 20: Baby Elvis-koncert a várban; 19: Papa Jazz – jazz koncert a Posticumban; 17: Nagyvárad – Debrecen. Kulturális kapocs. Kulturális intézmények partnerségi szerződéseinek aláírása a Szigligeti Színházban; 18: Varadinum Díjkiosztó Ünnepség a Szigligeti Színházban; 19: Yasmina Reza: Művészet – előadás a Szigligeti Színházban.

Május 27-én, szombaton 19 órától Majdnem Valaki – Udvaros Dorottya koncertje a Szigligeti Színházban.